• Zuzana Demlová

Je Jihlava maldým lidem fu©k?

Na základní škole Scio Jihlava se od konce září 2020 scházíme se smíšenou skupinou sedmáků, osmáků a deváťáků spolu s jednou šesťačkou a čtvrťačkou. Na tématech aktivního občanství a mediální gramotnosti s dětmi pracují multimediální tvůrce a kulturní manager Jakub Deml, lektorka dramatické výchovy Michaela Mikulová Matějová a animátorka a kulturní managerka Zuzana Demlová.

Velice zajímavé vůbec bylo na začátku projektu téma aktivního občanství s dětmi otevřít. Hodně zaznívala slova týkající se politiky a voleb, první hodinu nás provázela jména Babiš a Zeman, která většinou nepřinášela další obsah, ale byla pro děti jen záchytný majákem v neprobádaném moři, na které s námi vyplouvaly poprvé. Přesto se nám už první hodinu podařilo uchopit téma ze široka od již zmíněného voliče, přes dobrovolnickou práci, filantropii, aktivismus až po uvědomělého spotřebitele. Řešili jsme také co znamená informovanost, oproti manipulaci nebo dokonce propagandě. Pojmenovali jsme si také postavení nezletilých dětí v roli aktivních občanů a jaké bariéry, jako třeba nedůvěra a bagatelizace, je často provázejí ze strany dospělých.

Následně jsme s dětmi hledali konkrétní jihlavské osobnosti, které splňují představu aktivního občana a připravili se na rozhovor s nimi. Tento možná příliš intelektuální a teoretický start doprovázely také krátké dramatizace a vstupování do rolí za podpory Michaely Mikulové Matějové z Horáckého divadla. Ještě před uzavřením škol se nám podařilo nahrát rozhovory se čtyřmi osobnostmi. S tímto materiálem pracujeme nyní už bohužel pouze online. Hledáme, jak k tématům ekologie, diskriminace nebo politické satiry mohou děti přistoupit autorsky a zprostředkovat ho ostatním ve formě podcastu, nebo animovaného spotu. Snažíme se najít takový tvar, který nebude kopírovat produkci současného mediálního světa, ale bude reflektovat upřímné názory a otázky mladých lidí, které v naší skupině zaznívají třeba takto:


"Překvapilo mě, že motivací Terezy k pořádání protestů je úzkost a strach."

"Zaujalo mě, že se stal vegetariánem kvůli jednomu dokumentu, na kterém byl v kině."

"Nepřišli jsme na to, jak říkat nám, když Romy oslovujeme Romy."

"Jihlava je mi docela jedno. Ne že bych ji úplně neměla rada, ale kdybych mohla bydlela bych klidně radši třeba v Praze."

"Zaujalo mě, že Tereza se SNAŽÍ být vegetariánkou. Říkala, že je vegetariánkou jen když má možnost. Myslela jsem, že vegetarián je někdo pořád, že to nemůže střídat."


30 views0 comments

Recent Posts

See All